سرخط خبرها
خانه / اختراع / فروش اختراع

فروش اختراع

اگر اختراعی قابل ثبت باشد، آیا تقاضای حمایت از آن همیشه کاری عاقلانه است؟

 

 

بازار فروش اختراعات ایران : اختراعفروش اختراع : همیشه اینطور نیست.اگر اختراعی قابل ثبت است، الزاما” به این معنی نیست که به فناوری یا محصولی که از نظر تجاری عملی باشد منجر خواهد شد. بنابراین، سنجیدن نکات مثبت و منفی و تجزیه و تحلیل گزینه های احتمالی قبل از تسلیم تقاضانامه ثبت اختراع امری بسیار ضروری است. ثبت کردن، حفظ و اجرای حقوق اختراع ممکن است گران و دشوار باشد.تسلیم یا عدم تسلیم تقاضانامه اختراع تصمیمی کاملا” تجاری است و باید اصولا” براساس میزان احتمال کسب حمایتی اتخاذ شود که از نظر تجاری برای ابداعی خاص مفید است و فوائد چشمگیر تجاری در پی داشته باشد.

 

عوامل زیر هنگام تصمیم گیری درباره اینکه تقاضانامه اختراع تسلیم شود یا خیر باید در نظر گرفته شوند:

*آیا بازار خرید و فروش اختراع وجود دارد؟ 

*گزینه های جایگزین اختراع شما کدامند و چگونه با اختراع شما مقایسه میشوند؟

*آیا اختراع برای بهبود محصول موجود یا تهیه محصول جدید مفید است؟ اگر چنین است، آیا با استراتژی تجاری شرکت شما سازگار است؟

*آیا سرمایه گذاران بالقوه یا اشخاصی که مایل باشند اجازه بهره برداری از اختراعتان را دریافت کنند و مایل باشند آنرا به بازار عرضه کنند وجود دارند؟

*اختراع مورد نظر برای کسب و کار و رقیبان شما چه اندازه ارزش خواهد داشت؟

*آیا مهندسی معکوس اختراع شما از محصولتان یا طراحی پیرامون آن آسان است؟

*آیا احتمال اینکه سایرین، بویژه رقیبان، آنچه شما ابداع کرده اید را ابداع و آنرا ثبت کنند وجود دارد؟

*آیا فوائد مورد انتظار از موقعیت انحصاری شما در بازار، هزینه های ثبت را توجیه میکنند؟ قیمت اختراع

*چه ابعادی از ابداع شما را میتوان با یک یا چند اختراع حمایت کرد، میزان پوشش آن چه اندازه گسترده خواهد بود و آیا اینکار حمایتی که از نظر تجاری مفید باشد را تامین خواهد کرد؟ خرید اختراع

*شناسائی نقض حقوق اختراع ثبت شده شما آسان خواهد بود و آیا آماده هستید زمان و منابع مالی لازم برای اجرای حقوق اختراعتان اختصاص دهید؟

 

اختراع ثبت شده در مقایسه با رازداری

اگر احتمال این وجود داشته باشد که ابداع شما الزامات مربوط به قابلیت ثبت به عنوان اختراع را رعایت کند ،شرکت شما با این گزینه مواجه خواهد شد :حفظ ابداع به عنوان اسرار تجاری ، ثبت کردن آن یا تضمین اینکه با افشاء آن هیچ شخص ثالث نتواند آنرا ثبت کند (که معمولا” انتشار دفاعی نامیده میشود) و بدینوسیله جایگاه آنرا در مالکیت عموم مستحکم نماید.

 

بنابر سیستم حقوقی کشور شما ، حمایت از اسرار تجاری تان ممکن است تحت قوانین مربوط به رقابت ناعادلانه ، طبق مقررات خاص یک یا چند قانون ، قانون مربوط به حمایت از اطلاعات محرمانه ، مقررات قراردادی مندرج در موافقتنامه های انعقاد شده با مستخدمین ، مشاورین،مشتریان و شرکای تجاری یا ترکیبی از موارد فوق ممکن باشد.

امتیاز دهی :
  • امتیاز به سایت :
  • امتیاز به آگهی ها :
  • امتیاز مخترعین :
  • امتیاز سرمایه گذاران :
5.0
درحال ارسال
امتیاز کاربر 0 (0 رای)
امتیاز نظرات 5 (1 بازدید مجدد)


یک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال

error: شما اجازه ی کپی کردن مطالب را ندارید